1. Anasayfa
  2. Vinç Kiralama

Vinç Kiralama


Vinç Kiralama

 İnsan gücünün yeterli olmadığı zamanlarda büyük ve ağır cisimlerin kaldırılmasında kullanılan iş makinelerine vinç denilmektedir. Vinçler ağır iş makineleri sınıfında bulunur. Ağır ve insan gücünün yeterli olmadığı yüklerin, vincin ucuna bağlanıp bir yerden başka bir yere transferine yardımcı olan makinelerdir. Gelişen modern yaşamda metropollerde ya da yaşam alanlarında yapılan yapıların büyüklükleri de değişmektedir. Gün geçtikçe daha fazla büyük yapılan bu yapıların yüksek alanlarına insan gücü ile makinelerden yardım almadan gerekli eşyaları çıkarmak oldukça zorlu işlerdir. Bu ve benzeri işlemlerde kullanılan vinçler ihtiyaç sahipleri tarafından satın alınmasına gerek kalmadan vinç kiralama işlemleri ile de kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Vinçlerin kullanım alanı çeşitlilik göstererek farklılıklar gösterir. Vinçler genel kullanım alanlarının yanı sıra kullanılacakları iş kollarına bağlı olarak da çalışma prensipleri farklılık gösteren makinelerdir. Vinçlerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Genel yapı itibari ile birbirlerine benziyor olsalar bile kullanım alanlarına ve şekillerine göre farklılık gösterebilirler. İnsan gücünün kaldıramayacağı ağırlıkları kaldırmak ve indirmek üzere çalışan vinçler yeri geldiğinde dönerek de hareket edebilen makinelerdir. Ağır yükleri yükleme ve boşaltma işlevi gören vinçler, 360 derece dönebilen ve yukarı ya da aşağı yönde kolayca hareket ettirilebilen iş makinalarındandır. Vinçler, 8 tondan başlayıp 220 tona kadar ulaşabilen vinç kiralama hizmeti sunulmaktadır. Vinçler, Standart ortalama ile 55-60 tona kadar taşıma kapasitesine sahip makinelerdir. Vinçler, Hareket kabiliyetlerine ve kaldırma kapasitelerine bağlı olarak vinçleri sınıflandırmak mümkün olmakla beraber kullanım alanına ve iş koluna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Günümüzde neredeyse ihtiyaç duyulan her alanda kullanımı olan vinçlerin neredeyse her kullanıma uygun çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler kullanım alanlarını kolaylaştırmaktadır. Vinç makinesine ihtiyaç duyan kişiler ya da işletmeler vinç satın almak yerine çeşitli firmalardan ya da yerlerden vinç kiralama işlemleri ile ihtiyaç sahipleri kişilerin vinç kiralama ihtiyaç hizmeti sağlanmaktadır.

Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Peki ağır yüklerin taşınmasında, yer değiştirilmesinde ya da vb. gibi ihtiyaçlarda kullanılan vinç çeşitleri nelerdir? Pek çok kullanıma uygun olarak üretilerek tasarlanmış vinç çeşitleri bulunmaktadır. Bugün pek çok alanda kullanılan vinçler, kullanım alanına ve iş koluna bağlı olarak çeşitlenmektedir. Sık kullanılan vinç çeşitlerinden birkaçından sizler için kısaca bahsedelim. İlk başta 90 ila 220 ton ağırlığında vinç parkuru olan mobil vinç çeşitlerinden sadece bir tanesidir. 90 ila 120 ton ağırlığa kadar kapasitesi olan Leibherr, 120 ton kapasitesi olan Terex, 220 Ton ağırlığı bulunan Grove marka araçlar mobil vinç çeşitlerinden olan vinç çeşitleri araçlarıdır. Bir diğer vinç çeşidi ise örümcek vinç çeşididir. Örümcek vinç çeşidinde 19 ila 36 metrelede bulunmaktadır. jekko marka araçlar, örümcek vinç çeşidi içerisinde bulunmaktadır. Kamyon Üstü vinçler ise 8 ila 100 ton Hi- Up parkuru bulunmaktadır. Kamyon üstü vinç çeşidinin diğer ismi Hi-Up’tur.  Keleş, kardelen, güçlü, hidrokon marka hiyap modelleri bulunmaktadır. Aynı zamanda vinç kiralama işlemleri günlük, aylık ya da yıllık olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Vinç kullanım alanları nelerdir?

Vinç kullanım alanları oldukça geniştir. İnşaat sektöründe olabilecek tüm vinç işlerinde vinç kiralama işlemleri tercih edilmektedir. Vinçler günümüzde pek çok alanda karşımıza çıkan makinelerdir. Yerleşim birimleri ve sanayi açısından vinç kullanımı önemli bir yere sahiptir. Yerleşim alanlarında vinç kullanımı genellikle yol bakım çalışmalarında, yol inşalarında, köprü yapımından karşımıza çıkmaktadır. Vinç fiyatları, kullanılacak iş makinesinin özelliklerine bağlı olarak değişir Vinç kiralama işlemlerinde fiyatları da yine kullanım alanına ve makinenin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.