1. Anasayfa
  2. Forklift Kiralama

Forklift Kiralama


Forklift, “fork” yani çatal ve “lift” yani kaldıraç sözcüklerinin birleşiminden oluşan İngilizce kökenli bir sözcüktür. Türkçe anlamı birden fazla manaya tekabül edebilmektedir. Bu anlamlar çatal kaldıraç, çatallı kaldıraç, çatallı istifleyici şeklinde tanımlanabilmektedir. Forklift, insan gücü ile taşınamayacak kadar ağır olan yüklerin, bir yerden başka bir yere taşınmasını, yer değiştirilmesini kolaylaştıran bir iş makinasıdır. Genel amacı yük taşıma eylemidir. İnsanların fizyolojik olarak kaldıramayacağı kadar ağır olan yükler bu makine tarafından kolayca ve oldukça kısa sürelerde yapılmaktadır. Forklift özellikle depolama hizmetleri başta olmak üzere pek çok endüstriyel alanlarda, inşaat alanlarında ya da vb. yerlerde oldukça gerekli olan ve kullanılan makineler olarak karşımıza çıkaktadır. Fakat forkliftler büyük ve oldukça pahalı makineler olduğu için pek çok kişi tarafından satın alınmamayı tercih edilmektedir. Forklift kiralama işlemleri pek çok kişi tarafından günlük, aylık ya da yıllık olarak tercih edilmektedir.

Forkliftler elektrikli ve içten yanmalı motorlar ile çalışmaktadır. Makine ve ekipman taşıma montaj işleri, Jeneratör taşıma montaj ve de montaj işleri vb. gibi işler için gerekli olarak tercih edilen ve şehir içi ya da şehir dışı olarak kiralanma durumu söz konusu olan makinelerdir. Kısacası Forklift, ağır insan gücünün kaldıramayacağı yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir çeşit iş makinesidir. Forkliftlerin elle hareket ettirilebilen küçük modelleri olduğu kadar büyük ve motorlu olan modelleri de bulunan araçlardır. 1 tondan 90 tona kadar taşıma kapasiteleri bulunabilmektedir. Aynı zamanda Telehandler yani teleskopik forkliftler teleskopik yükleyici anlamı ile eş değer bir kelimedir. Forklift kiralama ile ihtiyaç olan işletmeler tarafından belirli firmalardan temin edilebilmektedir.

Forklift Nasıl Kullanılır?

Peki forkliftler nasıl kullanılır? Pek çok işletmelerde ya da firmalarda pek çok farklı amaçlarla kullanımı görülen forkliftleri daha çok sanayi alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Depolama, stoklama, istifleme vb. gibi amaçlar doğrultusunda asli amacı olarak kullanılmasının yanı sıra bazı durumlarda raflara ürün kaldırmakta ya da yüksek yerlere insan gücünün yeterli gelmediği ağırlıktaki şeyleri kaldırmada kullanılmaktadır. 40 tona kadar ulaşabilen ağırlıkları kaldırabilen forkliftler, yukarıda da belirttiğimiz gibi satın alınmasının yanı sıra kısa dönemlik olmak üzere günlük, haftalık ya da aylık olarak belirli firmalar tarafından forklift kiralama yapılarak ihtiyaçlar da karşılanabilmektedir. Forklift’lerin çalıştırılmadan önce bakımlarının tam olduğuna emin olunur; soğutma sistemindeki su seviyesi, motordaki yağ seviyesi, lift-tilt sistemi hidrolik deposundaki hidrolik seviyesi ve depodaki yakıt seviyesi neredeyse her araçta kontrol edilmesi gerektiği gibi forkliftlerde de kullanımdan önce kontrol edilir. Çalıştırılıp kullanılan Forklift makinasını durdurmak kademeli olarak gerçekleşir yani birdenbire aniden durmaz. Forkliftler her ne kadar kullanımı kolay ve pratik olsa da sürücü kontrolünde olan makinalardır. Sürücünün oldukça dikkatli ve özenli bir kullanım sunması gerekmektedir. Forkliftler 10 km den fazla hız yapmayan araçlardır.

Endüstriyel Forklift kiralama yapılan forkliftler, inşaat alanlarındaki çok faydalı ekipman olarak hizmet vermektedir, zorlu arazi yolları üzerinde ya da yüksek binalarda ağır yapı malzemelerini taşımak için kullanılabilir. Bir kaldırma asansörünün ve bir taşıma aracının işlevlerini birleştirir ve verimli hale getirir. Forkliftlerin en yaygın kullanım alanı depolardır. Forkliftler ağırlıklı olarak kamyonların yüklenmesi ve boşaltılması ve malların taşınması, istiflenmesi için kullanımı tercih edilen araçlardır. Forkliftler, genel depolama hizmetleri için bir tonluk kapasiteden, konteyner taşımaları için 50 ton kapasiteye kadar, değişen ihtiyaçlara göre çeşitli ebat ve tonajlarda üretilmektedirler.