1. Anasayfa
  2. Platform Kiralama

Platform Kiralama


Platformlar, yüksek yapılarda bir yükün taşınmasına yüklerin platformlar üzerine çıkarılmasına olanak tanıyan parçalardır. Kat aralarına malzeme boşaltılması işlemlerinde ya da yüksek dış cephe işlerinin işçiler tarafından yapılması gibi durumlarda kullanılan bir kurtarıcı olarak işçilerin işlerini kolaylaştırmak için tercih edilen platform kiralamalar karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde, insanların modern hayata geçmesi ile birlikte şehirleşme bölgelerinde yapılan inşaat alanlarında insan gücünün kaldıramayacağı derecede büyük parçaların yapılan yapıların üzerine kaldırılması gerektiği zamanlarda platformlar çalışanların adeta bir kurtarıcısı olarak sahneye girmektedir. Yapılan büyük yapılarda insan gücünün yeterli olmadığı işlerde makinelerin gücüne başvurmak hem vakitten tasarruf sağlanması sağlanırken hem de yapıların gereksinimleri karşılanmaktadır.

Platform kiralama, Genellikle binaların dış kısmı ile ilgili tadilat yapılırken tercih edilmelerine rağmen çeşitli kullanım alanları bulunan bir şeydir. İstenilen kapasite ve ölçülerde imal edilen platformlar çeşitli koşullarda kiralanabilmektedir.

 Günümüzde şehirleşen ve metropolleşen modern yaşamda yerleşim yerlerinde bulunan binaların dış cepheleri de geleneksel görünümlerden uzak tutularak modern tasarıma uygun hale getirilmeye başlanmıştır. Binaların yüksek dış cephelerine yapılan tasarımlarda binaların dış cephesine yapılan işlemler çalışanları güvenlik ve zaman açısından çeşitli problemlerle karşılaştırmaktadır. İşçilerin bu çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmamaları ve dış cephede yapılan işlemeler için işçileri yükseğe çıkartan platform kiralama işlemleri ile işçiler hem daha kısa sürede işlerini bitirmekte hem de güvenlik çerçevesi içerisinde çalışmalarına olanak sağlamaktadır.

Platform Kiralama Çeşitleri

Platform kiralama işlemleri gündelik yaşamda pek çok işçinin işlerini kolaylaştıran ve güvenliklerinin sağlanmasını sağlayan şeylerdir. Platform kiralama çeşitleri dört farklı şekildedir. Makaslı platform, eklemli platform, örümcek platform ve sepetli platform şeklindedir. Makaslı platformlar aynı zamanda manlift anlamına da gelmektedir. 8- 10- 12 -14 -16 metreler şeklinde makaslı platformlar bulunmakta olup örümcek platformlar ise 19- 23- 26- 30-36 metreler boyutuna kadar ulaşabilmektedir. Sepetli platformlar, 18- 27, 30, 37, 42, 47, 54,57, 63, 67, 72, 75 metrelerdedir. Platform kiralama işlemi yapıldıktan sonra kiralanan platformlar Kullanımı kolay gibi dursa da mutlaka işinin ehli ve ehliyet sahibi vinç operatörleri tarafından kullanılmalıdır. Platform kiralama işlemlerinde platform çeşitlerinden birisi olan sepetli platformların kullanım alanları oldukça geniştir; otoyol levhalarının değişiminde ya da montajında, üst geçitlerde, köprülerin bakım ve onarımında, bakım ve levha işlerinde, parklarda, bahçelerde, inşaat alanlarında, limanlarda, nakliye ve taşımacılık sektöründe, havalimanlarında, fabrika ve imalathanelerde sıkça kullanılan platform çeşitlerindendir.

Platformlar Uzayabilen yapısı ile her yüksekliğe ucuna eklenebilen çeşitli aparatlarla birden fazla görevi yerine getirebilen makineler olarak yüksek yerlere  İşçi taşıyarak yüksek yerlerde yapılması gereken işlerin çözümünde kullanılabildiği gibi, gemi gibi yerden yüksek yerlere yük taşıma ve boşaltma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Kolon taşınması gibi ağır yüklerin taşınmasında da sık sık tercih edilmektedir. Makaslı platformlar, dar alanlarda adeta bir işçilerin kurtarıcı görevindedir.  Daha çok kaldırma konusu yükler için tercih edilir. 8 metreden 27 metreye kadar uzayabilen yapısı ve ağır kaldırma kuvveti özelliği ile yükseklere taşınması gereken yükler için önemlidir. Sadece dış mekanlarda değil iç mekanlarda da kullanıma uygun platform çeşitidir. Örümcek platformlar, paletli ayak yapısı ile her ortamda rahatça kullanılabilir. Bulunduğu zemin ne olursa olsun zarar vermez. Hassas zeminlerde, müze, alışveriş merkezi gibi yerlerde restorasyon ya da süsleme çalışmalarında rahatça ve gevenle işlerinizin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Platform kiralama işlemlerinde gerekli işlerde ihtiyaç duyulan platformlar işçilerin yardımına koşarken aynı zamanda vakitten de kazanç elde edilmesine olanak tanımaktadır.